Telefon+420 774 828 584

Emailinfo@villa-emilia.cz

Facebook

Instagram

Villa Emilia - ubytování Nový Šaldorf - Znojmo

Příjezd

Odjezd

Počet dospělých

Počet dětí

Nový Šaldorf je část obce Nový Šaldorf – Sedlešovice, která leží těsně u města Znojma, v Jihomoravském kraji v okrese Znojmo. Na první pohled je s městem Znojmem takřka srostlá, ale v roce 1989 došlo k odtržení od města a jedná se tedy nadále o samostatnou obec. Vznik obce se datuje již do druhé poloviny 17. století, kdy sloužila zčásti jako osada u kupeckých cest a zčásti jako zemědělské osada. Dnes je známá hlavně díky vínu a vinařské turistice jako vinařská obec. Nachází se zde více než 180 vinných sklepů a lisoven na rozloze zhruba 9 ha. Většina sklepů je hloubena v pískovci prostoupeném vrstvami s obsahem jílu modrošedé barvy, který zároveň tvoří přirozenou výzdobu. Proto se také této sklepní oblasti říká tzv. „Modré sklepy“.

Více info: www.saldorf-sedlesovice.cz

Nejbližším cílem při pobytu v Novém Šaldorfu je historické, dříve královské město Znojmo. Při cestě do Nového Šaldorfu musíte většinou Znojmem minimálně projet, ale byla by opravdu škoda se tu alespoň na chvíli nezastavit.

Co se historie a památek týče, tak má Znojmo hned několik cílů.

Prvním z nich je určitě znojemský hrad, resp. hrad přestavěný na zámek. Dnešní podobu dostal v období baroka. V jeho areálu se pak nachází známá rotunda svaté Kateřiny z konce 11. století, nejstarší románská památka u nás. V areálu hradu si mohou přijít na své i milovníci piva a navštívit tak znojemský městský pivovar.

Nedaleko Znojemského hradu se nachází také krásný kostel sv. Mikuláše a Svatováclavská kaple. Pokud se chcete podívat na město jako celek pěkně z výšky, tak tuto možnost skýtají hned dvě věže – Radniční a Vlkova.

Unikátní je i prohlídka znojemského podzemí.  Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km. Přístupná je sice jen část, ale i to stačí pro představu úžasnosti této stavby.

Milovníci kultury pak mohou navštívit třeba Jihomoravské muzeum nebo Městské divadlo Znojmo.

Abyste poznali ze Znojma co možná nejvíce najednou, tak k tomu vám pomůže městský turistický vláček, který dopřeje vyhlídkovou jízdu po nejzajímavějších místech města. Za zmínku ještě určitě stojí Loucký klášter, někdejší premonstrátský klášter, který je unikátní svojí velikostí a je významnou duchovní a historickou památkou města.

Ve Znojmě se samozřejmě koná také nespočet kulturních a zábavních akcí. Tou nejznámější je jistě Znojemské historické vinobraní, které patří k největším v republice. Tato každoroční oslava vína přiláká do města turisty z celé republiky, Rakouska i dalších zemí. Během tří dnů je možné si užívat místních lahodných vín, ochutnávat rozmanitou gastronomii, za doprovodu bohatého kulturního programu. Zajímavý je také hlavně historický průvod s králem Janem Lucemburským nebo rytířský turnaj. Tohle všechno je ale stále jen zlomek toho, co ve Znojmě najít a podniknout.

Park je ideálním místem pro turisty a milovníky klidu a přírody. Pokud zavítáte ke Znojmu, tak byste určitě měli vyrazit alespoň na malou procházku v tomto krásném prostředí. V Rakousku na něj přímo navazuje Národní park Thayatal. Park se rozkládá podél řeky Dyje, přibližně mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Vyznačuje se nádhernou přírodou, převážně zalesněnou s vzácnou faunou i flórou.  Hodnoty parku spočívají v jedinečné geomorfologii a celkové zachovalosti dyjského kaňonu s nejzachovalejším a nejméně dotčeným říčním údolím v České republice.

Ikonou moravského vinařství a jednou z nejvýznamnějších vinařských unikátů v České republice je určitě vinice Šobes. Ta se nachází v meandru řeky Dyje, v Národním parku Podyjí nedalo vinařské obce Hnanice. Jedná se o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších viničních tratí nejenom u nás, ale v celé Evropě. Vinná réva se zde pěstuje již od středověku a víno z této vinice bylo vždy známé pro svou kvalitu. V 19. století bylo dokonce dodáváno přímo na císařský dvůr do Vídně. Za svou výjimečnost vděčí vinice hlavně své poloze a klimatickým podmínkám, které ovlivňuje právě také řeka Dyje. Plocha celé viniční trati je přibližně 16 hektarů a je terasovitě uspořádaná.

Opravdovou raritu lze najít hned v nedaleké obci. Tou je Malovaný sklep a nachází se v další vinařské obci Šatov. Jedná se o krásný pískovcový sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera.  Sklep se ale nehloubil kvůli vínu a víno se zde dokonce nikdy ani nevyrábělo a neuskladňovalo. Původně to byl důl na těžbu písku, následně soukromá vinárna, která sloužila až do roku 1945. Později ji provozuje místní JZD Šatov a vinárna slouží až do konce 90. let. Malbami sklep vyzdobil umělec Maxmillian Appeltauer, který se v roce 1934 nabídl tehdejším majitelům, že jim bude krášlit vinárnu. Zalíbilo se mu to natolik, že to dělal dalších 34 let ve svém volnu a zdarma. Ve svých malbách použil různé lidové a místní motivy.  Dnes je možné sklep navštívit, prohlédnout si ho.

Křížové sklepy jsou zvláštní sklepy, které byly stavěny na půdorysu ve tvaru kříže. Sloužily ke zpracování a uchování většího množství vína a tomu odpovídají také jejich rozměry. Ten největší u nás najdete v obci Přímětice, která také leží v těsné blízkosti Znojma, jen na jinou stranu než Nový Šaldorf. Díky jeho neuvěřitelným rozměrům sem v minulosti mohl vjet povoz tažený koňmi. Hlavní chodba s obrovskými sudy po obou stranách je 110 metrů dlouhá a necelých deset metrů široká, rameno kříže pak měří 56 metrů, klenby jsou šest a půl metru vysoké, v kopuli ještě o jeden a půl metru vyšší. Jedinečné je i zdejší klima, kdy stěny a stropy Křížového sklepa totiž pokrývá silná vrstva ušlechtilé sklepní plísně Rhacodium cellarae, která je dokonalým regulátorem vlhkosti. Vystavět si ho nechala znojemská jezuitská kolej v letech 1740–1756. Unikátní je také zdejší akustika, na jejíž adresu nešetřil chválou dokonce slavný dirigent Rafael Kubelík. Raritou je zejména takzvaný jezuitský telefon - když potichu promluvíte do zdi, váš hlas se po klenbě donese na opačnou stranu chodby.

V Příměticích najdete ale ještě jednu zajímavost a to památník Prokopa Diviše, známého českého vynálezce bleskosvodu, který zde působil jako farář.

Vranov nad Dyjí je malý městys, vzdálený asi 20 km od Znojma. Charakteristický je pro něj hlavně barokní zámek, který se nachází na skalnatém ostrohu nad městem a tvoří jeho siluetu. Tento zámek patří k nejhodnotnějším světským stavbám středoevropského baroka a je národní kulturní památkou. Zámek je přístupný k prohlídkám a konají se zde i různé kulturní akce, koncerty, výstavy a expozice. Další zajímavou příležitostí pří návštěvě Vranova nad Dyjí je pak muzeum lehkého opevnění. V doprovodu průvodce a s jeho výkladem je možné si prohlédnout několik tzv. hřibů, tedy malých bunkrů, které se stavěly jako ochrana hranic mezi světovými válkami. V neposlední řadě nesmíme v rámci Vranova nad Dyjí zapomenout na přehradu. Vranovská přehrada je někdy také označována jako moravský Jadran. Jedná se o rekreační komplex s pláží, možností koupaní, kempování a všemožných převážně letních aktivit. Konají se zde také mnohé kulturní nebo sportovní akce. Pokud se chcete s vodní nádrží a celou řekou Dyjí seznámit blíž, tak je možné absolvovat vyhlídkovou plavbu lodí, která vás doveze třeba až k dalšímu významnému hradu Bítov nebo zřícenině hradu Cornštejn.

Pokud navštívíte Nový Šaldorf v létě, určitě dostanete chuť se vykoupat. Ani to ale není v blízkém okolí problém. Na výběr jsou hned dvě moderní koupaliště. Tím bližším je Městská plovárna Louka ve Znojmě (vzdálenost asi 1,5 km). Plovárna je tvořena systémem bazénů kompletně z nerezu. Samozřejmostí je několik občerstvení a další sportovní možnosti jako je volejbal nebo stolní tenis. Na koupaliště se dá pohodlně dojít pěšky nebo dojet autem. Přímo před ním je rozsáhlé parkoviště. Trochu vzdálenější je pak koupaliště v obci Únanov (vzdálenost asi 11,5 km), které je také plně vybavené.

Na své si přijdou i milovníci nákupů. Na hranicích mezi Českem a Rakouskem se nachází obchodní centrum Freeport Fashion Outlet Hatě se 75 obchody a mnoha světovými oděvními značkami. Hned vedle stojí také obchodní a zábavní centrum Excalibur City.

Nový Šaldorf je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu sousedního Rakouska. Ať už se vypravíte třeba jen do několik kilometrů vzdáleného historického a vinařského městečka Retz nebo i dál za hranice až do hlavního města. Vídeň je vzdálená asi 90 km, což je jen něco lehce přes hodinu cesty autem. Zde je pak možné navštívit mnoho míst a strávit klidně celý den. Za zmínku stojí třeba zámek Schönbrunn s nádherným parkem a nejstarší zoologickou zahradou v Evropě, zábavní park Prátr, další zámek Hofburg, Belvedere nebo proslulá Ringstrasse.

Logo Emivino.cz

Ke Sklepům 56, 671 81 Nový Šaldorf - Sedlešovice, okres Znojmo

+420 774 828 584

info@villa-emilia.cz

© villa Emilia - ubytování Nový Šaldorf - Znojmo | web by GOLDEN ORANGE s.r.o. | GDPR